Wakacje w Domowym Przedszkolu

Wakacje to czas odpoczynku i relaksu, ale w naszym przedszkolu to także czas zabawy i poszerzania życiowych doświadczeń.

W pierwszym tygodniu wybraliśmy się na włoską przygodę do akademii gotowania "Kid's Kitchen" w Katowicach. Chętni poznania smaków innego regionu przygotowaliśmy dwie potrawy: pizzę oraz włoski deser na bazie ciemnej czekolady. Wyjątkowość tego miejsca pozwoliła nam na całkowitą samodzielność. Sami komponowaliśmy dodatki, uczyliśmy się formować ciasto, zapamiętywaliśmy składniki i kolejność ich dodawania. Działaliśmy w grupie i indywidualnie, co uczyło nas wielu społecznych doświadczeń. W przerwie zostaliśmy poczęstowani domowym rosołem, a na koniec mogliśmy skonsumować owoce naszej pracy.

Każdy był bardzo z siebie dumny, a pizze, które sami przyrządziliśmy okazały się najlepszymi, jakie w życiu jedliśmy.

Lipiec zaczęliśmy od zabaw plastyczno-sensorycznych polegających na angażowaniu i stymulowaniu funkcji dotykowych i wzrokowych. Dużo frajdy dostarczyło dzieciom malowanie na folii spożywczej, rozwieszonej pomiędzy drzewami oraz lepienie z masy solnej. Nie od dziś wiadomo, że piasek to doskonałe narzędzie do rozwijania małej motoryki, pobudzania wyobraźni, a także nauki współpracy i właściwych zachowań społecznych. Wykorzystaliśmy więc piasek do wspólnego budowania finezyjnych zamków. Umiejętności konstrukcyjne ćwiczyliśmy również podczas zabaw klockami mammutico. A zwieńczeniem tygodnia był wyjazd do parku przygód i atrakcji Alele w Wilkowicach.

W drugim tygodniu lipca dzieci wraz z Kolorowym Potworem poznawały emocje. Podążając za książką o tym samym tytule, w sali pojawiła się radość, smutek, złość, strach, spokój i miłość. Nasz bohater pomógł uporządkować dzieciom emocje. Były zabawy ruchowe, plastyczne, zagadki i drama. Tydzień zakończyliśmy własnoręcznym wykonaniem książki o poznanych emocjach oraz wycieczką do Parkowego Zwierzyńca w Wilkowicach.

Trzeci tydzień rozpoczęliśmy od drużynowych zawodów sportowych oraz własnoręcznego wykonania gry zręcznościowej. Następnego dnia dzieci obejrzały bajkę o Czerwonym Kapturku w formie kamishibai, czyli japońskiego teatru obrazkowego. Przedszkolaki były zachwycone tym sposobem prezentacji i uważnie śledziły losy Czerwonego Kapturka, babci i wilka. Po bajce mogły wykonać swoje kukiełki z materiałów recyklingowych.

W kolejnych dniach opracowywaliśmy fascynujący temat kosmosu. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny o planetach, gwiazdach, satelitach i astronautach. Podziwialiśmy układ słoneczny i przypomnieliśmy sobie nazwy planet. Podsumowaniem zajęć było wspólne stworzenie rakiety kosmicznej. Nie zabrakło również czasu na gry i zabawy na świeżym powietrzu, w naszym ogrodzie przedszkolnym. A główną atrakcją tygodnia był wyjazd do Zagrody Żubrów, która mieści się na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego. To piękne miejsce, gdzie mogliśmy podziwiać nie tylko majestatyczne żubry, ale też inne zwierzęta, takie jak jelenie, sarny, pawie czy króliki dostarczyło dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.

Wykorzystując sprzyjająca aurę i piękne słoneczko ostatni tydzień lipca zaczęliśmy od wodnych i sportowych konkurencji. Była rywalizacja między grupami, doping i mnóstwo śmiechu i radości. W kolejnym dniu nasze przedszkolaki samodzielnie od podstaw wykonały pizzę ze swoimi ulubionymi składnikami. Najpierw zaczęły od wykonania i zagniatania ciasta, następnie przygotowały sos do pizzy, którym smarowały ciasto i układały ulubione produkty. Jak przystało na prawdziwych szefów kuchni z przygotowaniem pizzy dzieci poradziły sobie znakomicie. Po ciężkiej pracy nadszedł czas na ucztę. W kolejnym dniu dzieci brały aktywny udział w zajęciach z zumby. Bardzo chętnie wykonywały polecenia bawiąc się przy wspaniałej muzyce i atmosferze jaka panowała podczas zabawy. W ostatnim dniu dzieci przygotowały dla swoich Pań zadnie. Każdy indywidualnie namalował piękny obraz, który przedstawiał moje wakacje lub moje wymarzone wakacje. Zadaniem Pań było odczytanie, gdzie dzieci były na wakacjach lub o jakich wakacjach marzą. Było mnóstwo wspomnień, marzeń a zarazem bardzo wesoło i kolorowo.