Prywatne Przedszkole w Katowicach - Domowe Przedszkole

Dzień Radości

18 i 19 marca w Zespole Szkół Prywatnych w Katowicach obchodziliśmy Dni Radości. Gościliśmy czeczeńskie Dzieci znane w mediach jako "dzieci z dworca Brześć”.

Poruszyła nas ich historia. Przez warunki panujące w ich ojczyźnie zmuszone zostały do ucieczki z Czeczeni. Żyły w brutalnej rzeczywistości. Strach, tortury i prześladowania stały się traumatycznym wspomnieniem ich dzieciństwa. Teraz dzięki pomocy ludzi dobrej woli są bezpieczne. „Dzieci z dworca Brześć” przeszły długą drogę do godności. Staraliśmy się pomóc im odczarować brzydki i wrogi świat. Podczas tych szczególnych dni chcieliśmy pokazać, że dzieciństwo może być radosne, dobre i bezpieczne. Marzeniem dzieci jest poznawanie dobrego, kolorowego i ciekawego świata.

Przed nami w ramach Dni Radości młodzi Czeczeńcy odwiedzili Lublin i Warszawę Przyszedł w końcu czas na Katowice. Przygotowaliśmy moc atrakcji i wypełniliśmy te dwa dni po brzegi uśmiechem i radością. Dzieci zostały zaproszone do Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie miały okazję zobaczyć Salę luster. Kopalnia Guido zaprezentowała im Sztolnię Królowej Luizy.

Zespół Szkół Prywatnych w Katowicach przygotował liczne atrakcje. Dzieci miały okazję zagrać w gry drużynowe, jeździć na rolkach, lepiły garnki z gliny, brały udział w karaoke oraz w pokazie magii. Iskierka radości, miłości, przyjaźni i nadziei została przekazana.

Cała społeczność szkolna bardzo aktywnie przygotowywała się na przyjęcie naszych Gości. Organizowane były kiermasze, z których dochód przeznaczony został dla dzieci i ich rodzin. Nie brakowało także darów w postaci ubrań, śpiworów, pościeli,  za co bardzo gorąco dziękujemy.

To były dni pełne wzruszeń. Otrzymaliśmy więcej jak mogliśmy ofiarować.

Wrażenia z ich pobytu są wspaniałe, zresztą dla obydwu stron, co widać w poście opublikowanym przez "Dzieci z Dworca Brześć" na FB. Dzieci z tragicznie doświadczonej Czeczenii niczym nie różnią się do młodych Polaków, tak samo chcą się bawić, chcą być zauważeni i doceniani. A ich Rodzice tak samo o nie dbają jak nasi. Dziękujemy Marinie za to wspaniałe doświadczenia.

Za pomoc w organizacji i uświetnienie Dni Radości dziękujemy: Dyrekcji i Pracownikom Muzeum Śląskiego w Katowicach, Dyrekcji i Pracownikom Kopalni Guido w Zabrzu, Dyrekcji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Pani dr Izabeli Nowak oraz studentom Uniwersytetu Śląskiego, rozgłośni radiowej eM Katowice, Nauczycielom, Uczniom i ich Rodzicom. Szczególnie chcielismy podziękować uczniom klasy 1B naszego Amicusa za ich zaangażowanie i czynne uczestnictwo.

Organizatorzy:

Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej
​Erasmus+ Migrant

 

POWRÓT